ART GALLERY

Edgar Allan Poe - Havran

Edgar Allan Poe - Havran
Edgar Allan Poe - Havran
Edgar Allan Poe - Havran
Edgar Allan Poe - Havran
Edgar Allan Poe - Havran

Edgar Allan Poe - The Raven/Havran

Příležitostný bilingvní tisk klasického díla Edgara Allana Poea - The Raven/ Havran

 

Z anglického originálu přebásnil Ivan Petlan.

 

Návrh autorského písma Raven a výtvarný doprovod Jiří Šindler.

 

Český text kaligrafoval Jiří Šindler, anglický text a tiráž kaligrafovala Julie Kačerovská.

 

Tisk textu a grafického doprovodu sítotiskový ateliér Pavla Bartáka, Praha.

 

Bibliofilie je tištěna na ručně čerpaném papíru Losín®, vyrobeném pro tuto příležitost a opatřeném původním filigránem navrženým Jiřím Šindlerem.

 

Finalizaci a ručně šitou vazbu realizovalo Knihařství Jiří Fogl a Pavlína Rambová, Žamberk.

 

Náklad : limitované edice šedesáti číslovaných a signovaných výtisků 

 

Formát: 222x260 mm, 40 stran

 

ISBN: 978-80-87466-06-3

 

Dostupné varianty bibliofilie :

 

          -    ručně šitá vazba 

 

 

 

 

 

Cena:
5 900,00 Kč (s DPH)
5 900,00 Kč (bez DPH)

Jiří Šindler

 

narodil 22. května 1922 v Poličce, kde nejprve studoval na reálném gymnáziu. Poté pokračoval na Státní grafické škole v Praze a odtud přešel na UMPRUM. V letech 1969-83 vyučoval písmo a propagační grafiku na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Od roku 1992 vyučuje ručnímu psaní a základům teorie písma na brněnské Fakultě výtvarných umění. V roce 1998 začal učit i na Střední a vyšší odborné škole uměleckých řemesel v Brně. Zájem o písmo jako médium sdělení vedl autora k zájmu o cizí písma a k vytváření novotvarů. Kromě aplikací hebrejského písma vytvořil také řadu přepisů staroslověnštiny. V této oblasti bylo nejdůležitější vytvoření tiskové podoby hlaholice - několikaletá práce byla završena edicí misálu v roce 1992. Šindler je též autorem knižního grotesku. Významná je rovněž Šindlerova spolupráce s uměleckými knihaři, pro něž vytvářel potahový papír, navrhoval knihkařská tlačítka nebo výtvarné řešení vazby. Vedle práce s knihou a textem se zabýval i jiným užitým a volným uměním včetně nástěnné malby. Je činný též literárně.
Jiří Šindler se věnoval ilustracím, knižní grafice, písmu a kaligrafii nepřetržitě od roku 1941. V tvorbě krásné knihy následoval svého otce, Vladimíra Šindlera, který se podílel na výzdobě knih proslulé staroříšské edice Josefa Floriana Dobré dílo či Pojerovy Atlantidy. Velkou část Šindlerova díla tvoří ilustrace ruských klasiků: Puškina, Leskova, Gogola; Oděské povídky Isaaka Baabela. Druhým pólem jeho tvorby je knižní úprava a ilustrace dětské literatury, na níž pracuje od poloviny 50. let. Kaligrafované texty, jimž se Šindler věnuje již od studií, patří k nejnáročnějším záležitostem knižní tvorby. Mezi Šindlerovými kaligrafiemi bezesporu vyniká přepis Holanovy básnické sbírky Zdi, který nakonec cenzura zakázala vydat. Jiří Šindler zemřel ve věku 93 let 5.6.2015.