Bibliofilské vydání humorné povídky Marka Twaina. Každá kniha obsahuje čtyři dvanáctibarevné, číslované a signované serigrafie Adolfa Borna vytištěné v sítotiskovém ateliéru Pavla Bartáka v Praze. Bibliofilie je tištěna na ručně čerpaném papíru Losín®.
Typografii knihy a obálku s použitím grafiky Adolfa Borna navrhl Jan Herynek.
Vytištěno v tiskařské dílně Pavla Bartáka v Praze technikou serigrafie.
Vazba a finalisace: Knihařství Jiří Fogl a Pavlína Rambová, Žamberk
Formát: 210x297 mm, 60 stran, číslováno včetně 4 orignálních serigrafií Adolfa Borna
Náklad : limitovaná edice 130 číslovaných a signovaných výtisků na ručně čerpaném grafickém papíru Losín® vyráběného technologií ručního čerpání, používanou kontinuálně od roku 1596.
ISBN : 978-80-87466-29-2
Dostupné varianty bibliofilie :
- ručně šitá vazba
Mark Twain
Americký spisovatel Mark Twain /vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens/ se narodil 30.11.1835 ve Floridě a zemřel ve věku nedožitých pětasedmdesáti let, 21.4.1910 v Reddingu.
Když byly malému Samovi necelé tři roky, přesídlila rodina do městečka Hannibal, ležícím na břehu řeky Mississippi. Ohromná řeka s majestátně plujícími kolesovými parníky malému chlapci navždy učarovala.
Roku 1847, když bylo Samovi 12 let, dolehly po otcově smrti na rodinu finanční potíže, a malý Sam nastoupil do učení na tiskaře v novinovém vydavatelství Hannibal Journal, které se později stalo majetkem jeho staršího bratra Oriona. Zde byly otištěny i jeho první články a příspěvky.
Samuelovým velkým snem bylo stát se kormidelníkem parníku na Mississippi. V roce 1855 se proto přestěhoval do St. Louis, kde v roce 1858 získal kormidelnickou licenci. Následně vystřídal různá povolání, nakonec se usadil v San Franciscu, kde začal pracovat jako novinář.
V roce 1863 se poprvé objevil jeho pseudonym Mark Twain, když pod tímto jménem zaplatil cestovní účet. K jeho vzniku se váží dvě historky: podle jedné z nich pochází z označení bezpečné hloubky vody pro říční parník. Byly to dva sáhy (1 sáh = cca 1,8 m), což se hlásilo slovy mark twain. Podle druhé historky žádal během svých cest po divokém západě od barmana slovy "dvě čárky" při objednávce dvou drinků.
Velkou popularitu mu vynesla hned první z jeho knížek, nazvaná Našinci na cestách, kde zpracoval své vlastní zážitky z cesty po Evropě. Mezi roky 1876-1884 publikoval několik svých nejznámějších děl: Dobrodružství Toma Sawyera, Princ a chuďas, Život na Mississippi a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Během své dlouholeté spisovatelské činnosti M. Twain napsal i velké množství povídek, statí a novinových článků, díky nimž proslul jako významný prozaik kritického realismu, novinář a satirik.
Mark Twain získal slávu a popularitu už během svého života, pořádal přednášková turné po USA i v Evropě, osobního štěstí si ale příliš neužil.
Adolf Born
Narozen 12. června 1930 v Českých Velenicích. Známý český malíř a ilustrátor. V letech 1950 až 1955 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Pelce. Ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky často ve dvojici s Oldřichem Jelínkem. První zahraniční Bornovou knihou bylo album jeho kreseb a grafik (Donna, sesso forte), které vyšlo v roce 1973 v Itálii. U nás vydal v roce 1970 knihu karikatur Bornografie, v roce 1975 Karikatury, dále album 12 grafických listů (1992) a v roce 1990 autobiografickou knížku Mým národům. Mezi nejkrásnější patří ilustrace ke knihám Robinson (Daniel Defoe), Muž s dýmkou a houslemi (Arthur Conan Doyle) nebo Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová). Dílo vyhraněného kreslířského stylu a osobitého pojetí děje fantaskním způsobem kombinuje různorodé prvky lidského, zvířecího a přírodního světa v groteskní a karikaturní nadsázce.
Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Born je např. autorem animovaného filmu Ze života ptáků, seriálu Mach a Šebestová (vytvořen spolu s M. Macourkem a J. Doubravou), celovečerního Robinson Crusoe, námořník z Yorku). Výtvarně spolupracoval asi na 65 filmech. Specifickým rysem jeho tvorby je břitký, nápaditý humor. Ilustroval přes 200 publikací, zejména dětských knih.