Živočichopis - Miloš Macourek - bibliofilie na ručním papíru
Obsahuje čtyři číslované a signované grafiky Adolfa Borna vytištěné v serigrafickém ateliéru Pavla Bartáka v Praze. Tištěno na grafický kartón, který je vyráběn technologií ručního čerpání, používanou kontinuálně od roku 1596.Bibliofilie je tištěna na ručně čerpaném papíru Losín®. Svazek vychází v nákladu 100 číslovaných a signovaných výtisků, které typograficky upravil Jan Herynek. Ruční pevná vazba V8 je dílem mistra knihaře Jiřího Fogla.
Typografii knihy a obálku s použitím grafiky Adolfa Borna navrhl Jan Herynek.
Vytištěno v tiskařské dílně Pavla Bartáka v Praze technikou serigrafie.
Vazba a finalisace: Knihařství Jiří Fogl a Pavlína Rambová, Žamberk
Formát : 120 x 160 mm, 65 stran včetně 4 orignálních serigrafií Adolfa Borna
Náklad : limitovaná edice 100 číslovaných a signovaných výtisků na ručně čerpaném grafickém papíru Losín® vyráběného technologií ručního čerpání, používanou kontinuálně od roku 1596.
ISBN : 978-80-87466-19-3
Dostupné varianty bibliofilie :
- ručně šitá vazba
Miloš Macourek
Básník, dramatik, autor pohádkových próz a filmový scenárista. Narodil se 2. prosince 1926 v Kroměříži, studoval gymnázium v Místku a po jeho uzavření během okupace přešel do Ostravy na hudebně dramatickou konzervatoř. Po válce nejprve vystřídal řadu zaměstnání, až se v roce 1961 stal blízkým spolupracovníkem Břetislava Pojara, s nímž natočil několik animovaných filmů (Biliár, Úvodní slovo pronese, Palác snů). Spolupracoval také se Stanislavem Látalem (Jak si opatřit hodné dítě, Otýlie a 1580 kaněk, Nebuďte mamuty, Příliš mnoho něhy aj.), Jiřím Brdečkou (Špatně namalovaná slepice) a mnoha dalšími tvůrci animovaného filmu. Kromě toho vydal několik sbírek poezie (Člověk by nevěřil svým očím), psal povídky (Živočichopis), pohádky (Mravenečník v početnici) a divadelní hry (Jedničky má papoušek, Hra na Zuzanku). Od roku 1959 spolupracoval s pražským Divadlem Na zábradlí (Smutné vánoce, Nejlepší rocky paní Hermanové). V roce 1966 začal působit v oblasti hrané kinematografie, kde spolupracoval převážně se dvěma režiséry: Václavem Vorlíčkem a Oldřichem Lipským. S prvním z nich natočil veselohru parodující komiksové příběhy "Kdo chce zabít Jesii?" a vzájemná spolupráce pokračovala bláznivou komedií "Pane, vy jste vdova!". Rok nato následovala moderní pohádka "Dívka na koštěti". Vorlíčkův a Macourkův zájem o moderní pohádku a propojení světa fantazie se skutečností přinesly dětem roku 1979 také jeden z nejúspěšnějších televizních seriálů všech dob - Arabelu, natočenou v koprodukci s Westdeutsche Rundfunk Köln. Miloš Macourek se podílel i na Vorlíčkově posledním celovečerním filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001). Je totiž autorem původního animovaného seriálu a tedy i duchovním otcem dvou žáků 3. B, kteří v tomto hraném filmu obživli. Během osmdesátých let vznikly na základě Macourkových předloh televizní seriály Létající Čestmír a Křeček v noční košili. Byl pilný a pracovitý do poslední chvíle svého života. V devadesátých letech spolupracoval s režisérem F. A. Brabcem na filmovém zpracování Jarryho dramatu "Král Ubu" a podílel se rovněž na Brabcově adaptaci Erbenových balad ze sbírky "Kytice". Miloš Macourek zemřel 30.9.2002.
Adolf Born
Narozen 12. června 1930 v Českých Velenicích. Známý český malíř a ilustrátor. V letech 1950 až 1955 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Pelce. Ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky často ve dvojici s Oldřichem Jelínkem. První zahraniční Bornovou knihou bylo album jeho kreseb a grafik (Donna, sesso forte), které vyšlo v roce 1973 v Itálii. U nás vydal v roce 1970 knihu karikatur Bornografie, v roce 1975 Karikatury, dále album 12 grafických listů (1992) a v roce 1990 autobiografickou knížku Mým národům. Mezi nejkrásnější patří ilustrace ke knihám Robinson (Daniel Defoe), Muž s dýmkou a houslemi (Arthur Conan Doyle) nebo Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová). Dílo vyhraněného kreslířského stylu a osobitého pojetí děje fantaskním způsobem kombinuje různorodé prvky lidského, zvířecího a přírodního světa v groteskní a karikaturní nadsázce. Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Born je např. autorem animovaného filmu Ze života ptáků, seriálu Mach a Šebestová (vytvořen spolu s M. Macourkem a J. Doubravou), celovečerního Robinson Crusoe, námořník z Yorku). Výtvarně spolupracoval asi na 65 filmech. Specifickým rysem jeho tvorby je břitký, nápaditý humor. Ilustroval přes 200 publikací, zejména dětských knih. Adolf Born zemřel ve věku 85 let 22.5.2016.